Ha már ősz...
Az ősz számomra minden évben a természet egyfajta hattyúdala. Mielőtt télre visszavonulna, megmutatja, hogy milyen csodaszép dolgokat képes alkotni: élénk, energikus színekkel, erőteljes kontrasztokkal, csodás illatokkal készít fel minket a hideg hónapokra, hogy legyen miből töltekeznünk a tavasz eljöveteléig.
Csodás őszi hangulat a kertben, balkonládában
Ilyenkor érdemes újra előkapni a kaspókat, balkonládákat, hogy színpompás őszi növényekkel ültessük tele azokat. Számos csodás virágzó növény létezik, amely kifejezetten kedveli a hűvös, néha már-már csípős időjárást. Ilyen például az ezer színű calluna, avagy közönséges csarab, az erica, közismert nevén alpesi hanga, a bájos ciklámen, vagy az utóbbi években, hazánkban is egyre nagyobb népszerűségnek örvendő díszkáposzta. Mégis, ha egyetlen virágot kéne mondani, ami a leginkább jelképezi az őszt, már az óvodások is kórusban kiabálnák a krizantém nevét.
Krizantém, a tipikus őszi virág
A krizantém, vagy más néven margitvirág nemesítése egészen az ókorig nyúlik vissza. A nemesítők elsődleges célja a minél tovább elnyújtott virágzási ciklus és az időjárási viszonyokhoz való minél jobb alkalmazkodás megteremtése volt.
Eredetileg Kelet-Ázsiából származik, ahol az ősz jelképének tekintik és ősidők óta gyógynövényként tartják számon, amely erőt ad és megfiatalít. Az ősi Kínában a 9. holdhónap 9. napján ünnepnapot is tartottak a tiszteletére.
A krizantémot valóban elismeri a népi gyógyászat, virága gyulladás- és vérnyomáscsökkentő hatású, sőt, emésztési problémákra is hatásos. A sárga virágokat különösen alkalmasnak tartják lázas állapot, meghűlés, fejfájás kezelésére. Ezen kívül használják még a meleg időjárás okozta kellemetlenségek ellen, illetve külsőleg alkalmazva szemgyulladás kezelésére is.
Európában a legtöbb helyen a gyászhoz kötik, a temetők virágának, az emlékezés szimbólumának tartják. Más kontinenseken azonban egészen más kontextusban van jelen. Ausztráliában a gyerekek édesanyjukat lepik meg vele anyák napján, míg Amerikában ugyan nem tulajdonítanak neki semmilyen különösebb jelentést, de előszeretettel lepik meg vele szeretteiket, az egyik legnépszerűbb virág, ha ajándékozásról van szó.
A virágszimbolikában a krizantémot a hosszú élet, a halhatatlanság, a boldogság, az öröm, az optimizmus, az igazság, a testi-lelki pihenés, a kitartás, az erényesség és az előkelőség jelképeként is aposztrofálják.
Egy dolog azonban vitathatatlan: az ezer féle fajtájú, különböző fejméretű, lélegzetelállító színekben előforduló növények az őszi kertek, teraszok és ablakpárkányok legszebb díszei és egészen az első fagyok beálltáig ontják csodás virágiakat. Éppen ezért, ha szeretnéd, hogy a nyári vidám hangulat egészen addig kitartson, amíg a téli ünnepek be nem köszöntenek, most érdemes ásót ragadni és beszerezni néhány tövet belőle.
Ha mégis inkább otthonod kényelméből gyönyörködnél benne, azt is megteheted. Önmagában cserepes növényként, vagy akár egy csodás őszi kompozícióban is remekül mutat!
Így tarthatod sokáig „életben”
Remélem, a fentiek kellő képpen megihlettek, és már be is szerezted a saját krizantémodat! J Ha igen, akkor most következzen néhány jótanács ahhoz, hogy sokáig gyönyörködhess benne!
Először is, tisztázzunk néhány alapvető tudnivalót. Az ősszel virágzó fajták úgy nevezett rövidnappalos növények, ami azt jelenti, hogy csupán néhány órányi napsütésre van szükségük ahhoz, hogy rengeteg virággal ajándékozzanak meg minket. Így tehát, ha kertbe ülteted, akkor az első szabály, hogy mindenképpen félárnyékos helyet keress neki, mert az erős napot nem bírja.
A másik fontos tudnivaló, hogy nagyon szereti a vizet, ezért ügyelj arra, hogy a földje mindig nyirkos legyen. A növények öntözésére mindig a reggeli és az esti órák a legalkalmasabbak, és bár nagy gond nincs akkor sem, ha napközben locsolsz, azért ezt nem árt szem előtt tartani.
Mázli, hogy a talaj kémhatására nem kényes, ezért bármilyen földbe ültetheted, egyedül arra ügyelj, hogy a homokos talaj esetén annak gyors vízáteresztő képessége miatt sűrűbben, míg a vízmegtartó agyagos talaj esetében ritkábban kell locsolni.
Ha cserépben neveled, gondozása akkor sem tér el jelentősen kiültetett társaiétól: ültetésnél jó minőségű, vízáteresztő virágföldet használj, rendszeresen öntözd, hetente tápoldatozd, hiszen a cserépben jóval kevesebb mennyiségű föld van, mint az anyatermészetben, ezért a tápanyagokat gyorsabban elhasználja. Ezután már csak egy olyan helyet kell keresni számára a lakásban, ahol nincs kitéve a tűző napnak.
Szóval, ilyen egyszerű!
Ha kedvet kaptál, vagy csak inspirálódnál, nézd meg őszi ajánlatainkat és akár házhoz is rendelheted kedvenc virágaidat: